loader

İtibar Yönetimi Nedir?

İtibar Yönetimi Nedir? Oldukça basit bir şekilde, itibar yönetimi, insanların (ve yapay zeka sistemlerinin!) markanızı algılama biçimini etkilemek için kullanılan bir stratejidir. Aynı zamanda çevrimiçi itibar yönetimi (veya ORM), izlenim yönetimi, marka itibarı yönetimi ve internet itibarı yönetimi olarak da adlandırılır. Ancak terim ne olursa olsun, nihai hedef aynıdır; müşterilerinizin ve diğer kuruluşların işletmenizi görme biçimlerini şekillendirmeye çalışmak.

Günümüzün dijital çağına girmek çok önemli Satış ve pazarlama ile el ele gider

Günümüzün dijital çağına girmek çok önemli Satış ve pazarlama ile el ele gider Bir markanın başarısı ve başarısızlığı arasındaki fark anlamına gelebilir!

İtibar yönetimi nasıl yapılır?

İtibar yönetimi stratejileri, hedef kitlelerde olumlu algılar oluşturmaya yardımcı olan, proaktif ve reaktif bir şekilde olumlu, marka içi mesajlar vermek için çevrimiçi bir marka hakkında söylenenleri belirlemek için internet izleme ve mesaj kontrolünün bir karışımını içerir. Strateji, inceleme siteleri, sosyal medya siteleri, blog gönderileri, Wikipedia ve haber platformları gibi platformlara odaklanacak. Bu alanlarda neler olduğuna bağlı olarak markalar, müşteri algılarını etkilemeye yardımcı olan düzenli ve planlı iletişimler yayınlayacaktır. Bu, bir özürden kötü bir hizmet incelemesine, yeni bir ürün grubu hakkında olumlu bir habere kadar değişebilir. Müşterinin sesi itibar yönetiminin başarısının anahtarı olduğundan, çevrimiçi incelemeler her markanın stratejisinin merkezi bir parçasını oluşturur ve başarı genellikle bu incelemelerin ne kadar iyi yönetildiğine bağlıdır.
Watch Now         Watch Now

dijital itibar yönetimi araçları

İtibar yönetimi, doğru dijital araçlara zaman, sabır ve yatırım gerektiren uzun vadeli bir stratejidir. Çevrimiçi itibar yönetimi yazılımı, işletmelerin gerçek zamanlı olarak çeşitli son derece akıllı, sezgisel ve güçlü sistemleri kullanarak itibarlarını çevrimiçi olarak aktif olarak izlemelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak için mevcuttur. Örneğin, işletmeler şunları yapabilir: İnsanların ne söylediğini görmek için bir düğmeye tıklayarak çevrimiçi olarak yüzlerce inceleme sitesinden bağımsız incelemeleri toplayın ve yönetin Marka itibarı çabalarının çevrimiçi ortamda nasıl sonuç verdiğini görmek için güçlü panolara erişin. Müşterileri geri bildirim bırakmaya davet ederek yerel erişimi iyileştirmek için incelemeleri teşvik edin. Algıları etkin bir şekilde yönetmeye yardımcı olmak için incelemelere hızla yanıt verin (ve herhangi bir olumsuz incelemeyi olumlu bir sonuca dönüştürmek için). Erişimi artırmak, savunucuları teşvik etmek ve kötüleyenleri caydırmak için sosyal izleme platformlarıyla entegre edin! Daha da iyisi, bu dijital itibar yönetimi araçları, yüksek düzeyde otomasyon ve zeka sağlayarak ve markaların yaygın olarak kullandığı diğer şirket içi araçlarla bütünleşerek, işletme pazarlama ekiplerinin iş akışlarını ve üretkenliklerini daha iyi yönetmesine olanak tanır.

Doğru itibar yönetimi yazılımı nasıl seçilir?

Müşterinin sesi başarınızın anahtarıdır ve özgünlük ve güvenilirlik için onu güvenilir, tanınabilir bir şekilde kullanmalısınız. Markalar ve müşteriler arasındaki boşluğu dolduran itibar yönetimi yazılımlarına ve diğer çözümlere zaman ayırın. Ücretsiz deneme için kaydolun veya yalnızca birkaç tıklamayla çevrimiçi bir demo talep edin, müşterilerinizi nasıl güvenilir, sadık savunuculardan oluşan güçlü bir temele dönüştürebileceğinizi görebilmelisiniz.

Neler Yapıyoruz?

  • İnsanların ne söylediğini görmek için bir düğmeye tıklayarak çevrimiçi olarak yüzlerce inceleme sitesinden bağımsız incelemeleri toplayın ve yönetin.
  • Marka itibarı çabalarının çevrimiçi ortamda nasıl sonuç verdiğini görmek için güçlü panolara erişin.
  • Müşterileri geri bildirim bırakmaya davet ederek yerel erişimi iyileştirmek için incelemeleri teşvik edin..
  • Algıları etkin bir şekilde yönetmeye yardımcı olmak için incelemelere hızla yanıt verin (ve herhangi bir olumsuz incelemeyi olumlu bir sonuca dönüştürmek için).
  • Erişimi artırmak, savunucuları teşvik etmek ve kötüleyenleri caydırmak için sosyal izleme platformlarıyla entegre edin!.
  • Ve daha fazlası…
Bize ulaşmanız yeterli
top